Дані на сайті не актуальні. Чекаємо вас на pohod-v-gory.com
+38 (097) 670-20-32 | +38 (099) 914-23-44 | e-mail: bidychak@gmail.com | SKYPE: bidychak | Google + page Facebook profile Vkontakte profile Twitter Youtube Channel

Що таке колиба

В нших описах маршрутів, та в оглядових статтях про походи в Карпати, часто вживається слово «колиба», яке може бути не зрозуміле мешканцям Росії, Білорусії та інших країн. Саме слово «колиба» поширене не лише в Карпатах, але и по всім Балканам.

Колыба на балканах

Колиба – це  помешкання пастухів на полонині, яке призначене для догляду за худобою, протягом теплої пори року. Бувають також колиби лісорубів, однак зараз їх майже не залишилося, адже повністю змінився стиль господарювання в лісозаготівельній галузі.

Взагалі зараз мандрівники зазвичай називають колибами будь-які споруди розміщені в горах. Однак все не так просто, всі вони відрізняються за стилем будівництва та своїм  призначенням. Спробуємо розібратися, що ж ми бачимо частенько в наших походах по Карпатах і для чого воно було там збудовано гуцулами.

Колыба

Отже власне «колиба» — однокімнатна дерев’яна хатинка, без вікон призначена для проживання від 2-х до 8-ми пастухів. Тут немає підлоги, та пічки. По центру колиби розташоване місце для вогнища – «ватри». Вздовж стін розміщуються дерев’яні лежанки та полиці для речей. Дим виходить з колиби через спеціальний отвір в даху. Такі колиби зазвичай прямокутної форми, з двоскатним дерев’яним дахом вкритим дранками. Дуже цікавими є колиби лісорубів – вони округлої форми і чимось нагадують вігвам або юрту. Однак зараз таких колиб майже не збереглося.

Колыба лесорубов в Карпатах

Серед інших будівель, що трапляються у походах по Карпатам дуже важливі стаї. Справжні, старовинні стаї також були без підлоги та вікон, однак складалися з кількох кімнат. Однієї де було місце для вогнища – ватерник, та кількох складських, або господарських приміщень.

З плином часу такі будівлі трансформувалися в «зимарки» та різноманітні сироварні, які вже більше нагадували собою житлову хату. Вони мали підлогу, пічку а не місце для ватри та вікна, дах із горищем – куди часто виходить димохід для додаткового обігріву приміщення та копчення сиру. Загалом в давні часи колиби та стаї будували низенькими. Стіни їх не перевищували метра. Більш пізні та сучасні полонинські будівлі значно вищі.

Колиба

Загалом гуцульські пастухи дуже не вибагливі до умов проживання і часто всіляку проживають на полонинах практично просто неба, у маленьких «застайках», які будують з смерекового гілля.

Такі полонинські будівлі використовуються пастухами з травня по вересень, а весь залишок року просто пустують в очікуванні повернення своїх господарів. Саме тоді колиби стають нам в пригоді. Похід в Карпати зимою, дуже складний, якщо по маршруту не має таких хатинок. І хоча вони на перший погляд дуже спартанські, однак в холодні зимові ночі в Карпатах дуже добре зігрівають та рятують від завірюхи і морозу.

У затяжні дощі колиби часто дають можливість обсушитись та відпочити від примх погоди. Тому наші походи по Карпатам в холодний період року побудовані так, щоб кожна ночівля була саме в такій колибі. Тому не слід боятися зимових походів по Карпатам з нашим клубом активного відпочинку.

Нажаль з плином часу багато таких колиб та зимарок сьогодні знаходяться в поганому стані та продовжують руйнуватися. Тому необхідно дуже бережно відноситися до цих будівель, дотримуватись правил пожежної безпеки при розпалюванні ватри, не смітити і не руйнувати цих затишних притулків серед дикої природи Карпат.

колыба в Карпатах

Радує те, що сьогодні з’явилися добровільні волонтерські організації, які намагаються своїми силами та коштами відремонтувати такі споруди, та максимально пристосувати їх, до потреб мандрівників. Це зокрема організація «стежками Карпат». Тому всі хто не байдужі до старої гуцульської спадщини, можуть взяти участь в добровільних проектах по відмовленню гірських притулків, маркуванню туристичних маршрутів та очистці стоянок від сміття.{jcomments on}

Вам будет интересно!